Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Constructed from solid brass, a material considered to be of the highest quality in the door hardware industry
At your selection, can be installed for either right or left handed doors, maximizing versatility
Installation is fast and simple with the included door prep template
Can be configured with your choice of round corner, square corner, or drive-in latches
Lifetime limited warranty mechanical and 5 year finish warranty (with the exception of living finishes) included with all Emtek hardware
Product Technologies:
Solid Brass Trim: Many door hardware products are crafted from aluminum or plated steel, but the difference between these lesser metals and solid brass is noticeable the minute you hold them in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion, making it the ideal material to construct high quality, reliable door hardware.
Living Finishes: Oil Rubbed Bronze is a living finish. Over time it will change, revealing the subtle metallic accents beneath. This aging takes on the visual characteristics of a unit much older than it really is. Those looking for a vintage look should definitely give this finish some consideration.
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ to 3″
Handing: Left or Right
Latch Faceplate: Square Corner, Round Corner, Drive-in
Material: Brass
Product Variations:
8998:Â Dummy Function
8716 (This Model):Â Passage Function
8816:Â Privacy Function
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek American Classic Collection
Specifications
| Height | 9 in. |
| Width | 2.4375 in. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Interior Height | 9 in. |
| Material | Brass |
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Knob, Lever |
| Handshower | Left, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Designer Style | Colonial |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage |
| Panic Proof | Yes |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Mounting | Full Plate |
| Lock Style | Single Point |
| Interconnected | No |
| Interior Handle Style | Knob, Lever |
| ADA | No |
| Collection | American Classic |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | Delaware |
| Color | Flat Black, French Antique, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Brass, Unlacquered Brass, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.