All Emtek items are made to order.
Features:
Constructed of solid brass for durability and dependability
Coordinates with other items from the Trail collection
Screws included for simple, out-of-the-box installation
Covered by Emtek’s limited lifetime manufacturer warranty
Includes two (2) pull
Dimensions:
Center to Center: 12″
Length: 13″
Width: 5/8″
Projection: 2″
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Trail Collection
Specifications
| Product Weight | 6.12 lbs. |
| Center to Center | 12 in. |
| Center to Center mm | 305 mm |
| Length | 13 in. |
| Length mm | 330 mm |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Projection | 2 in. |
| Projection mm | 51 mm |
| Quantity | 2 |
| Width | 0.625 in. |
| Width mm | 17 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Contemporary |
| Country Of Origin | China |
| Series | Trail |
| Made in America | Yes |
| Material | Brass |
| Style | Appliance Pulls, Handle Pulls |
| Thermostat | Modern |
| Mounting | Back to Back |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Bulk Pack | Yes |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, Satin Brass, Unlacquered Brass, Polished Chrome, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.