All Emtek items are made to order
Image shown may vary slightly from actual product
Passage: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Constructed of solid brass for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Emtek’s 5 year finish and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
CF mechanism offers concealed screws and smooth operation
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-1/2″
Handle Projection: 1-7/8″
Product Weight: 1.5 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Dumont Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Brass Modern, Pre-Configured |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | No |
| Fire Rated | No |
| Series | Dumont |
| Material | Brass |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Design | Dumont |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Modern |
| Trim Design | Disk |
| Handle Material | Brass |
| Handle Style | Lever |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 1.875 in. |
| Product Weight | 1.5 lbs. |
| Handle Length | 4.5 in. |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Flat Black |
| Color Tone | Blacks |


Reviews
There are no reviews yet.