All Emtek items are made to order.
Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Image shows handle with disk rosette, select your rosette above
Constructed of solid brass for premium feel and durability
Installs on doors with 1-3/8″ to 3″ thickness
Reversible handing installs on both left or right handed doors
Includes round corner, square corner, and drive-in latch faceplates
Covered under a Limited Lifetime Mechanical and 5 Year Finish Warranty
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
CF Mechanism: Emtek’s proprietary CF Mechanism design incorporates a unique chassis design that significantly shortens the rotation and creates a more crisp and ergonomic function. This 28° latch mechanism comes standard with all units equipped with the CF Mechanism, affording a superior and robust operation.
Concealed Screws: Emtek knobs and levers that feature the CF Mechanism install cleanly on both the interior and exterior of the door, completely concealing all screws required for the installation. All you’ll ever see is the door and the hardware you’ve chosen for it—both seamlessly co-existing.
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 3″
Handing: Reversible, Left or Right
Handle Length: 4-1/2″
Handle Projection: 1-7/8″
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, or Drive-In
Material: Brass
Product Variations:
C510DT (This Model): Passage Door Lever Set w/ CF Mechanism
C520DT: Privacy Door Lever Set w/ CF Mechanism
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Dumont Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Material | Brass |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Rosette Shape | Rectangle, Round, Square |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Collection | Brass Modern, Configurable |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Dumont |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Handle Projection | 1.875 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.5 in. |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |







Reviews
There are no reviews yet.