All Emtek items are made to order.
Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Image shows handle with disk rosette, select your rosette above
Constructed of solid brass for premium feel and durability
Installs on doors with 1-1/2″ to 3″ thickness
Reversible handing installs on both left or right handed doors
Includes round corner, square corner, and drive-in latch faceplates
Covered under a Limited Lifetime Mechanical and 5 Year Finish Warranty
Product Technologies:
Solid BrassConstruction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
CF Mechanism: Emtek’s proprietary CF Mechanism design incorporates a unique chassis design that significantly shortens the rotation and creates a more crisp and ergonomic function. This 28° latch mechanism comes standard with all units equipped with the CF Mechanism, affording a superior and robust operation.
Concealed Screws: Emtek knobs and levers that feature the CF Mechanism install cleanly on both the interior and exterior of the door, completely concealing all screws required for the installation. All you’ll ever see is the door and the hardware you’ve chosen for it—both seamlessly co-existing.
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/2″ to 3″
Handing: Reversible, Left or Right
Handle Height: 2-1/4″
Handle Width: 2-1/4″
Handle Projection: 2-1/8″
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, or Drive-In
Material: Brass
Product Variations:
C510LAU (This Model): Passage Door Knob Set w/ CF Mechanism
C520LAU: Privacy Door Knob Set w/ CF Mechanism
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Laurent Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Material | Brass |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Knob |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Knob Shape | Flat, Round |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Rectangle, Round, Square |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Style | Modern, Contemporary |
| Collection | Urban Modern |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Laurent |
| ADA | No |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Handle Height | 2.25 in. |
| Handle Projection | 2.125 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Width | 2.25 in. |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, Satin Brass, Unlacquered Brass, Polished Chrome, Satin Nickel |





Reviews
There are no reviews yet.