All Emtek items are made to order.
Privacy Function: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
For use with standard preparation doors between 1-1/4″ and 2-1/4″ thick
Solid brass construction for a luxurious, heavy duty feel and exceptional durability
Locks using push pin locking mechanism on interior and emergency release hole on exterior
Field reversible for use in left or right handed applications
Only available with square corner latch plate
Covered under limited lifetime mechanical warranty
Product Technologies:
CF Mechanism: Concealed screws on both interior and exterior for a clean and elegant look and a 28° premium latch shortens rotation for a superior and simpler operation.
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ to 2-1/4″
Lever Length: 5-1/8″
Projection: 2-3/4″
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Hermes Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Style | Functional |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Privacy |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Rosette Shape | Rectangle, Round, Square |
| Lever Shape | Straight |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Brass Modern |
| Series | Hermes |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Door Thickness | 1-1/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/4" |
| Handle Projection | 2.73 in. |
| Handle Length | 5.13 in. |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Flat Black, Lifetime Polished Nickel, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |





Reviews
There are no reviews yet.