All Emtek items are made to order.
Privacy Function: Emtek’s privacy function knobs and levers are locked from the inside via a push pin on the rosette with an emergency release on the outside. Privacy knobs and levers are typically used for bathrooms and bedrooms where some privacy may be necessary. The CF Mechanism provides concealed screws on both sides of the door, therefore featuring a clean look on both the interior and exterior.
Features:
Solid brass rosette and housing give a long lasting and durable beauty
Non handed design allows for field conversion from left to right handing
Standard door prep and installation
Limited lifetime warranty for the original owner
CF Mechanism provides concealed screws to give a clean look
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ to 2-1/4″
Handing: Left, Right, Reversible
Lever Length: 5″
Projection: 2-27/32″
Latch Faceplate: Square Corner
Product Variations:
C505POS: Dummy Lever Set with CF Mechanism
C510POS: Passage Lever Set with CF Mechanism
C520POS (This Model): Privacy Lever Set with CF Mechanism
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Poseidon Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Material | Brass |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Reversible |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Style | Contemporary/Modern |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Privacy |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Rosette Shape | Rectangle, Round |
| Lever Shape | Designer, Straight |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Brass Modern |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Series | Poseidon |
| Edge Bore | 1" |
| Backset | 2-3/8", 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 2", 2-1/4", 2-1/8" |
| Handle Projection | 2.84 in. |
| Handle Length | 5 in. |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |





Reviews
There are no reviews yet.