All Emtek items are made to order.
Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Solid brass construction gives the knob a luxurious, heavy duty feel and lasts for years
Designed for use on standard preparation doors between  1-1/4″ and 2-1/4″
Can be used for left or right handed applications
Comes with square corner latch faceplate
Utilizes push pin locking mechanism on interior with emergency release hole on exterior
Covered under limited lifetime mechanical and 5 year finish warranties
Your choice of rosette gives the knob a personal touch
Product Technologies:
CF Mechanism: Concealed crews on both the interior and exterior provide a clean and elegant look, while a 28° premium latch shortens rotation for simpler, superior operation.
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ to 2-1/4″
Handing: Reversible Left or Right
Knob Diameter: 2-1/4″
Projection: 2-11/16″
Latch Faceplate: Square Corner
Material: Solid Brass
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Round Knobset Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Handle Material | Metal |
| Function | Privacy |
| Handshower | Right, Left, Reversible |
| Knob Shape | Flat, Round |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Rosette Shape | Rectangle, Round, Square |
| Concealed Screws | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Configurable, Brass Modern |
| Series | Round Knobset |
| Handle Height | 2.25 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/4", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.6875 in. |
| Handle Width | 2.25 in. |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.