Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Made of durable, high quality brass material
Knob has reversible handing and can be installed either left or right handed
Simple and quick installation for an easy one person job
Manufacturer limited lifetime warranty for original user
Product Technologies:Â
Concealed Fastener Mechanism: The CF Mechanism is an upgrade for the lockset. All screws are concealed on both the interior and exterior. The innovative chassis system is spring loaded on both sides. 28° latch shortens rotation for a superior and simpler operation.Â
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ – 2-1/4″
Handing: Reversible Left or Right
Knob Diameter: 2-1/4″
Projection: 2-3/8″
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, or Drive-In
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Norwich Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Reversible |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Oval, Rectangle, Round, Square |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Function | Passage |
| Knob Shape | Round |
| Style | Contemporary / Modern |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Configurable, Classic Brass |
| Handle Height | 2.25 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-5/8", 2", 2-1/4", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.375 in. |
| Handle Width | 2.25 in. |
| Color | Flat Black, French Antique, Lifetime Polished Brass, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.