All Emtek items are made to order.
Passage Function: Emtek’s passage knobs and levers have no locking mechanism and is free turning on both the inside and outside. Many times passage knobs and levers are used on either a hallway or closet door where no security is necessary, but sometimes are used paired with a deadbolt for an entrance or back door.
Features:
Standard Door Prep
Solid Brass Construction
CF Mechanism:
Concealed Screws on both Interior and Exterior for a Clean and Elegant Look
28° Premium Latch Shortens Rotation for a Superior and Simpler Operation
Reversible Handing for Easy Installation
Available in Square Corner Latch Plate Only
Lifetime Limited Mechanical Warranty
Specifications:
Projection: 2-3/4″
Knob Diameter: 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″ (choose option above)
Door Thickness: 1-1/4″ – 2-1/4″ (choose option above)
Latch Faceplate: Square Corner
Key Product Details
Â
CF Mechanism: The concealed fastener mechanism provides a clean, elegant look by concealing both the interior and exterior screws. It also features a 28 degree latch which requires less rotation on the handle to open the door. This is useful for people with ergonomic concerns, such as users who suffer from arthritis.
Living Finish: Oil rubbed bronze is a living finish. Over time it will change, wearing away to reveal the metal beneath. This aging takes on the visual characteristics of an antique.
Â
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Providence Crystal Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Transitional |
| Handshower | Left, Reversible |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Passage |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Arch, Oval, Round, Square |
| Knob Shape | Ball |
| Collection | Crystal |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Providence Crystal |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2-1/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Handle Projection | 2.75 in. |
| Handle Height | 2.75 in. |
| Handle Width | 2.75 in. |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Flat Black, French Antique, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Brass, Polished Nickel, Satin Brass, Unlacquered Brass, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.