All Emtek items are made to order.
Privacy Function: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Constructed of brass for durability and natural resistance to rust and corrosion
Installs easily on standard prep doors
Configured with Emtek’s CF Mechanism for premium feel 28° rotation
Includes a square corner latch
Emtek guarantees its products will be free of manufacturing and material defect
Specifications:
Projection: 2-1/4″
Lever Length: 4-3/8″
Door Thickness: 1-1/4″ to 2-1/4″
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Material: Brass
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Cortina Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Traditional, Vintage |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Style | Contemporary/Modern |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Handle Material | Metal |
| Function | Privacy |
| Lever Shape | Drop |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Rosette Shape | Arch, Rectangle, Round |
| Concealed Screws | Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Mechanical |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Classic Brass |
| Series | Cortina |
| ADA | No |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/4", 2-1/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Handle Projection | 2.25 in. |
| Handle Length | 4.375 in. |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Flat Black, French Antique, Lifetime Polished Brass, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Brass, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.