All Emtek items are made to order.
The Emtek Turino Lever is a perfect fit for contemporary and traditional homes alike. With its simple yet unique design and availability in popular finishes such as Satin Nickel and Oil Rubbed Bronze, the Turino Lever is sure to add beauty and elegance to any room. Its solid brass construction gives it a very durable and sturdy feel and is sure to last a lifetime. Available with a multitude of Rosette options, the Turino Lever allows for a customized look to match anyone’s personal taste and any room’s motif. See the rest of Emtek’s Classic Brass collection and Turino series for more options and a complete house solution!
Privacy Function: Emtek’s privacy function knobs and levers are locked from the inside via a push pin on the rosette with an emergency release on the outside. Privacy knobs and levers are typically used for bathrooms and bedrooms where some privacy may be necessary.
Features:
Standard Door Prep
Solid Brass Construction
Push Pin locking Mechanism on interior with emergency release hole on exterior.
CF Mechanism:
Concealed Screws on both Interior and Exterior for a Clean and Elegant Look
28° Premium Latch Shortens Rotation for a Superior and Simpler Operation
Reversible Handing for Easy Installation
Available in Square Corner Latch Plate Only
Lifetime Limited Mechanical Warranty
Specifications:
Projection: 2-3/4″
Lever Length: 4-1/2″
Door Thickness: 1-1/4″ – 2-1/4″
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Emtek is dedicated to bringing interesting, well made hardware back into American homes. Emtek’s mission is to satisfy the higher expectations of today’s homeowners with regard to door locks. They strive to provide a broad and interesting range of products that consumers can use as elements of decor, and not just as a way to latch a door.
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Turino Collection
Specifications
| Thermostat | Vintage |
| Handle Material | Metal |
| Style | Transitional |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Privacy |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Rosette Shape | Arch, Oval, Rectangle |
| Lever Shape | Round, Straight |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Classic Brass |
| Series | Turino |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/4", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.75 in. |
| Handle Length | 4.5 in. |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Flat Black, French Antique, Lifetime Polished Brass, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Brass, Polished Nickel, Satin Brass, Unlacquered Brass, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.