All Emtek items are made to order
Image shown may vary slightly from actual product
Passage: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Constructed of high quality stainless steel for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Emtek’s limited lifetime manufacturer warranty
ADA compliant
Screws are concealed for a more streamlined look
28 degree latch requires less rotation, providing a smoother operation
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 5″
Handle Projection: 2-5/8″
Trim Width: 2-1/2″
Trim Height: 2-1/2″
Product Weight: 1.50 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Hercules Collection
Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Lever |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | Yes |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Function | Passage |
| Handle Design | Hercules |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Lever Shape | Round, Straight |
| Rosette Shape | Square |
| Trim Design | Square |
| Collection | Brass Modern, Pre-Configured |
| ADA | Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Hercules |
| Fire Rated | No |
| Product Weight | 1.50 lbs. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 5 in. |
| Handle Projection | 2.6 in. |
| Trim Height | 2.5 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Brushed Stainless Steel |
| Color Tone | Stainless Steel |


Reviews
There are no reviews yet.