All Emtek items are made to order
Image shown may vary slightly from actual product
Privacy: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Constructed of high quality stainless steel for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Emtek’s limited lifetime manufacturer warranty
ADA compliant
Screws are concealed for a more streamlined look
28 degree latch requires less rotation, providing a smoother operation
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 5-1/2″
Handle Projection: 2-3/8″
Trim Width: 2-1/2″
Trim Height: 2-1/2″
Product Weight: 1.50 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Stuttgart Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Function | Privacy |
| Material | Stainless Steel |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Handle Style | Lever |
| Concealed Screws | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Handle Design | Stuttgart |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Trim Design | Square |
| Rosette Shape | Square |
| Lever Shape | Round, Straight |
| Collection | Brass Modern, Pre-Configured |
| Series | Stuttgart |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Fire Rated | No |
| Product Weight | 1.50 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.38 in. |
| Trim Height | 2.5 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Handle Length | 5.5 in. |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Brushed Stainless Steel |
| Color Tone | Stainless Steel |


Reviews
There are no reviews yet.