All Emtek items are made to order.
Privacy Latchset with Rectangular Backplate from the Stainless Steel Collection
Emtek is dedicated to bringing interesting, well made hardware back into American homes. They strive to provide a broad, interesting range of products that consumers can use as elements of décor, not just as a way to latch a door.
Add elegance to your home with this stunning non-keyed privacy latchset. This privacy handle set is perfect for bathrooms or private areas, as it locks from one side. Available in several finishes.
Height: 8″
Standard 2-1/8″ Door Prep
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Stainless Sideplate Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Stainless Steel |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Knob, Lever |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Shape | Flat, Straight |
| Style | Contemporary/Modern |
| Function | Privacy |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Stainless Steel |
| Series | Stainless Sideplate |
| Height | 8 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Color | Brushed Stainless Steel |
| Color Tone | Stainless Steel |


Reviews
There are no reviews yet.