Image shown may differ slightly from actual product
Function:
Classroom Lock: Latch bolt operated by handle from either side except when outside handle is locked from outside by key. When outside handle is locked, latch bolt is retracted by key from outside, or by operating inside handle. Auxiliary dead latch deadlocks latchbolt when door is closed. Inside handle always free for immediate exit. (ANSI F05)
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
UL listed and fire rated for up to 3 hours
Easily reversible handing for your convenience
All necessary mounting hardware included
Covered by Falcon’s 1 year limited warranty
Specifications:
Handle Length: 4-3/4″
Handle Projection: 3″
Door Thickness: 1-3/4″, 1-7/8″
Americans with Disabilities Act Compliant: No
ANSI Certification: A156.13
BHMA Certification: Grade 1
Additional Falcon Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Falcon Products
Falcon MA Series Collection
Specifications
| Product Weight | 4.5 lbs. |
| Width | 4.75 in. |
| Backset | 2-3/4" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Projection | 3 in. |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Collection | MA Series |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Country Of Origin | USA |
| ADA | No |
| Certifications | ANSI, UL |
| Made in America | Yes |
| ANSI Certification | A156.13 |
| Fire Rated | Yes |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Material | Steel |
| Thermostat | Transitional |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Classroom, Keyed Entry |
| Handshower | Left, Right, Reversible |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Rosette Shape | Round |
| Keyway | C |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Mounting | Sectional |
| Color | Oil Rubbed Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.