Privacy Function: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Crafted with solid brass and genuine lead crystal
Intended for use with left handed door configurations
Easily installs on standard prepared doors
Includes a 2-3/8″ backset and square corner latch
Covered by a Limited Lifetime Mechanical and 10 Year Finish Warranty
Does not meet criteria of the American’s with Disabilities Act (ADA)
Hand assembled in the United States
Product Technologies:
Solid Brass Construction: Grandeur rosettes and backsets are forged from a solid piece of brass. This process yields a denser, stronger and higher quality product that can better display intricate designs than casted door hardware.
Genuine Crystal: Grandeur crystal knobs are constructed of at least 24% lead crystal. Crystal is both stronger and more reflective than glass; displaying a bright sparkle and rainbow prism effect.
Specifications:
Backset: 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2″
Handing: Left
Handle Height: 2-3/4″
Handle Width: 1-5/8″
Handle Projection: 2-7/8″
Trim Height: 11″
Trim Width: 2-1/2″
Locking Mechanism: Trim Lock
Latch Faceplate: Square Corner
Material: Brass, Crystal
Additional Grandeur Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Grandeur Products
Grandeur Burgundy Crystal Collection
Specifications
| Product Weight | 6.75 lbs. |
| Handle Height | 2.75 in. |
| Backset | 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.865 in. |
| Handle Width | 1.625 in. |
| Trim Height | 11 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Manufacturer Warranty | 10 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Collection | Burgundy Crystal |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Arc |
| ADA | No |
| Country Of Origin | USA |
| Made in America | Yes |
| Fire Rated | No |
| Material | Brass, Crystal |
| Thermostat | Traditional |
| Handshower | Left |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Handle Material | Crystal |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Handle Design | Burgundy Crystal |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Rosette Shape | Arch, Oval |
| Knob Shape | Egg |
| Trim Design | Arc |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Antique Pewter, Bright Chrome, Lifetime Brass, Polished Brass, Polished Nickel, Satin Nickel, Timeless Bronze, Vintage Brass |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.