Privacy: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Constructed of high quality brass for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Grandeur’s limited lifetime mechanical manufacturer warranty
Product Technologies:
Solid Brass Construction: Grandeur rosettes and backsets are forged from a solid piece of brass. This process yields a denser, stronger and higher quality product that can better display intricate designs than cast door hardware.
Specifications:
Backset: 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Left
Handle Length: 4-1/2″
Handle Projection: 2-5/8″
Trim Width: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Product Weight: 4.5 lbs.
Latch Faceplate: Square Corner
Additional Grandeur Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Grandeur Products
Grandeur Bellagio Collection
Specifications
| Product Weight | 4.5 lbs. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8" |
| Handle Projection | 2.62 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Backset | 2-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.5 in. |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Brass |
| Handle Material | Brass |
| Handle Style | Lever |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Handshower | Left |
| Rosette Shape | Round |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Lever Shape | Drop |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Trim Design | Newport |
| Handle Design | Bellagio |
| Panic Proof | No |
| Collection | Newport |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Made in America | Yes |
| Series | Bellagio |
| Fire Rated | No |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Antique Pewter, Bright Chrome, Lifetime Brass, Polished Brass, Polished Nickel, Timeless Bronze, Vintage Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.