Features:
Durable high quality finish
Extremely high level of craftsmanship
Coordinates well with other cabinet hardware from the Tab collection
Specifications:
Center to Center: 3″ (76 mm)
Length: 4″ (102 mm)
Projection: 1-1/2″ (39 mm)
Material: Aluminum
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Tab Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Finger Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Tab |
Dimensions and Measurements
| Length | 4 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Projection | 1.5 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Projection mm | 39 mm |
| Length mm | 102 mm |
| Color | Satin Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.