Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Carmel series
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 4-1/2″
Width: 3/4″
Projection: 15/16″
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Carmel Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.75 in. |
| Center to Center | 3.7795 in. |
| Length | 4.5276 in. |
| Projection | 0.9449 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 115 mm |
| Projection mm | 24 mm |
| Width mm | 19 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Carmel |
| Color | Oil Rubbed Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.