Features:
Durable high quality finish
Extremely high level of craftsmanship
Charming traditional style
Coordinates well with other decorative hardware in the carmel collection
Specifications:
Center to Center: 5″ (128 mm)
Length: 6″ (152 mm)
Width: 1″ (24 mm)
Projection: 1-1/8″ (29 mm)
Material: Zinc
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Carmel Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.9375 in. |
| Length | 6 in. |
| Center to Center | 5 in. |
| Projection | 1.125 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 128 mm |
| Length mm | 152 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection mm | 29 mm |
| Width mm | 24 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Carmel |
| Color | Brushed Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.