Features:
Durable high quality finish
Extremely high level of craftsmanship
Charming contemporary style
Coordinates well with other decorative hardware in the nouveau collection
Specifications:
Center to Center: 6-5/16″ (160 mm)
Length: 6-3/4″ (172 mm)
Width: 1/2″ (12 mm)
Projection: 1-1/4″ (32 mm)
Material: Zinc
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Nouveau Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.5 in. |
| Length | 6.75 in. |
| Product Weight | 0.22 lbs. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Length mm | 172 mm |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 12 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Nouveau |
| Color | Brushed Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.