Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 6-5/16″
Length: 7-3/8″
Width: 1-1/16″
Projection: 1-9/16″
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Specifications
Characteristics and Features
| Material | Aluminum, Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
Dimensions and Measurements
| Width | 1.0625 in. |
| Center to Center | 6.2992 in. |
| Length | 7.4016 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.5354 in. |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Length mm | 188 mm |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Projection mm | 39 mm |
| Width mm | 27 mm |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Color | Black / Satin Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.