Features:
Constructed of high quality aluminum for lasting durability
Coordinates with other items from the Westin series
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 18-1/8″
Length: 19-11/16″
Width: 1″
Projection: 13/16″
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Westin Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Center to Center | 18.1102 in. |
| Center to Center mm | 460 mm |
| Height mm | 20 mm |
| Length | 19.685 in. |
| Length mm | 500 mm |
| Nominal Center to Center | 18" (457mm) |
| Projection | 0.7874 in. |
| Projection mm | 25 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.9843 in. |
| Width mm | 8 mm |
Characteristics and Features
| Material | Aluminum |
| Style | Finger Pulls |
| Thermostat | Contemporary |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Westin |
| Country Of Origin | Germany |
| Color | Stainless Steel |


Reviews
There are no reviews yet.