Features:
Constructed of high quality aluminum for lasting durability
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 5″
Length: 5-7/16″
Width: 3/8″
Projection: 1-3/8″
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.3937 in. |
| Length | 5.4331 in. |
| Diameter | 0.375 in. |
| Projection | 1.378 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 5 in. |
| Center to Center mm | 127 mm |
| Length mm | 138 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection mm | 35 mm |
| Diameter mm | 10 mm |
Characteristics and Features
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Wire Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Color | Silver Aluminum |
| Color Tone | Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.