Features:
Durable high quality finish
Extremely high level of craftsmanship
Charming contemporary style
Specifications:
Center to Center: 3-3/4″ (96 mm)
Length: 4-1/8″ (104 mm)
Diameter: 5/16″ (8 mm)
Projection: 1-3/16″ (30 mm)
Material: Steel
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Steel |
| Style | Wire Pulls |
Dimensions and Measurements
| Length | 4.125 in. |
| Product Weight | 0.129 lbs. |
| Diameter | 0.3125 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.1875 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Length mm | 104 mm |
| Projection mm | 30 mm |
| Diameter mm | 8 mm |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Color | Matte Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.