Features:
Constructed of high quality stainless steel for lasting durability
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 4″
Width: 1/2″
Projection: 1-3/16″
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.4724 in. |
| Length | 4.0158 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.1811 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 95 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Length mm | 102 mm |
| Projection mm | 30 mm |
| Height mm | 12 mm |
| Width mm | 12 mm |
Characteristics and Features
| Material | Stainless Steel |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Color | Satin Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.