Features:
Constructed of high quality brass for lasting durability
Coordinates with other items from the Arcadian series
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 5″
Length: 6-1/16″
Projection: 1-3/8″
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Arcadian Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Material | Brass |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Appliance Pulls, Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Arcadian |
Dimensions and Measurements
| Center to Center | 5 in. |
| Length | 6.063 in. |
| Projection | 1.378 in. |
| Center to Center mm | 127 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 154 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Height mm | 22 mm |
| Color | Old Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.