Features:
All metal construction ensures long-lasting durability and security
Intended for installation in a fixed position on a drawer front or lock strip
Hafele offers a 1-Year Limited Warranty
Includes half lock body and lift pin only
Specifications:
Door Thickness: 11/16″
Length: 2-5/16″ (59 mm)
Width: 1-1/8″ (29 mm)
Handing: Reversible Left or Right
Key Travel: 180° Rotation
Material: Zinc
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Timberline Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 1.125 in. |
| Length | 2.3125 in. |
| Door Thickness | 11/16" |
| Length mm | 59 mm |
| Width mm | 29 mm |
| Cutout Height | 0.625 in. |
| Cutout Width | 0.625 in. |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Handshower | Left, Right, Reversible |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Timberline |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |





Reviews
There are no reviews yet.