Features:
Lock body can be installed in any position on the side panel
Can be used in left or right handed applications
All metal construction for increased durability
Covered under 1 year limited warranty
Specifications:
Length: 1-5/8″ (42 mm)
Width: 5/8″ (17 mm)
Projection: 5/16″ (8 mm)
Handing: Reversible Left or Right
Material: Zinc
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Timberline Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Length | 1.654 in. |
| Width | .669 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 42 mm |
| Projection | .315 in. |
| Projection mm | 8 mm |
| Width mm | 17 mm |
Warranty and Product Information
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Handshower | Left, Right, Reversible |



Reviews
There are no reviews yet.