Features:
Includes a Single Hinge in each order
Constructed of steel to withstand heavy use
165-degree opening angle with self-closing functionality
Hafele offers a 1 Year Limited Warranty
Mounting hardware is not included
Product Technologies:
Full Overlay: A full overlay hinge is needed when the cabinet door you are mounting completely overlays the face frame of the cabinet itself. Full overlay hinges install on the interior edge of the cabinet frame and the interior face of the door, providing full motion with complete concealment of the hardware itself when the cabinet door is closed.
Material – Steel: Steel is cheap, strong, and durable, making it a favorite for hinges of all types, despite it being slightly more prone to rusting than solid brass or stainless steel.
Specifications:
Cup Diameter: 35 mm
Bore Distance: 3 mm to 7 mm
Cup Depth: 11.5 mm
Mount Center: 45 mm
Hinge Mount: Full Overlay
Front Angle: 45 Degree Positive
Opening Angle: 165°
Material: Steel
Mount Type: Screw-On
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Clip-On Collection
Specifications
| Insulation Type | Screw |
| Material | Steel |
| Hinge Type | Concealed Euro |
| Arm Type | Straight Arm |
| Cabinet Type | Panel (Frameless) |
| 3-Way Adjustable | No |
| Adjustable Depth | No |
| Adjustable Height | No |
| Adjustable Side to Side | No |
| Demountable | Yes |
| Hinge Mount | Full Overlay |
| Self Closing | Yes |
| Soft Close | No |
| Front Angle | 45 Degree Positive |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Clip On |
| Quantity | 1 |
| Max Cabinet Door Thickness | 1 in. |
| Opening Angle | 165 |
| Bottom Diameter | 3, 4, 5, 6, 7 mm |
| Cup Depth | 11.5 in. |
| Cup Diameter | 35 in. |
| Max Cabinet Door Thickness mm | 26 mm |
| Mount Centers | 45 in. |
| Overlay mm | 19 mm |
| Color | Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.