Features:
165-degree opening angle
Full concealed inset mounting hinge
Dowel mounted
Integrated self close function
Made from nickel-plated steel and zinc die cast
Specifications:
Opening Angle: 165°
Depth: 1/2″ (13 mm)
Material: Steel, Zinc
Door Thickness: 3/4″ to 1″
Overlay: Inset
Self Closing: Yes
Mounting: Dowel
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Salice Collection
Specifications
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
Characteristics and Features
| Insulation Type | Press-In |
| Hinge Type | Concealed Euro |
| 3-Way Adjustable | Yes |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Height | Yes |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Self Closing | No |
| Soft Close | Yes |
| Cabinet Type | Panel (Frameless) |
| Demountable | Yes |
| Hinge Mount | Full Inset |
| Arm Type | Full Cranked |
| Soft Close Deactivation | No |
Dimensions and Measurements
| Quantity | 1 |
| Opening Angle | 165 |
| Inset | Full |
| Max Cabinet Door Thickness | 1 in. |
| Cup Depth mm | 11 mm |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Max Cabinet Door Thickness mm | 25 mm |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Color | Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.