Features:
Designed to mount on overlay and inset cabinet doors
Intended for cabinets between 12″ and 24″ wide
Holds a maximum capacity of 265 pounds
Includes all necessary mounting hardware
Covered under 1 year limited warranty
Specifications:
Height: 74-7/8″ to 90-1/2″ (1900 –Â 2300 mm)
Width: 4-3/4″ (121 mm)
Depth: 21-1/2″ (546 mm)
Cabinet Width: 12″ to 24″ (305 – 610 mm)
Max Weight Capacity: 265 lbs (120 kg)
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Dispensa Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Height | 90.5 in. |
| Maximum Height | 92.875 in. |
| Width | 4.75 in. |
| Depth | 21.5 in. |
| Minimum Opening Width | 12 in. |
| Minimum Height | 77.125 in. |
| Max Capacity (Pounds) | 265 lbs. |
| Width mm | 121 mm |
| Height mm | 2300 mm |
| Depth mm | 546 mm |
Warranty and Product Information
| Collection | Dispensa |
| Country Of Origin | Germany |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
Characteristics and Features
| Insulation Type | Screw |
| Adjustable Height | No |
| Cabinet Type | Panel (Frameless) |
| Soft Close | Yes |
| Extension Type | Full Extension |
| Disconnect Style | Non Disconnect |
| Color | Silver |
| Color Tone | Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.