Features:
Can be used for a variety of applications
Dividers are tapered to have a wider base for a more durable join
Beautiful all wood construction can accent a variety of styles
Specifications:
Width: 4-1/8″ (105.5 mm)
Length: 11-13/16″ (300 mm)
Depth: 1-15/16″ (49 mm)
Material: Birch
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Fineline Move Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 4.125 in. |
| Depth | 1.9375 in. |
| Length | 11.8125 in. |
| Length mm | 300 mm |
| Width mm | 105.5 mm |
| Depth mm | 49 mm |
Characteristics and Features
| Material | Wood |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Color | Birch |
| Color Tone | Light Wood Finishes |




Reviews
There are no reviews yet.