Features:
Full extension slides and removable bags provide easy access to your hampers
Sturdy construction of high quality aluminum and nylon for long term durabilityÂ
Includes two (2) small black nylon bags with handles for easy removal
Hafele provides a one year limited warranty
Specifications:
Width: 24″ (610 mm)
Depth: 14″ (355 mm)
Height: 21-1/2″ (546 mm)
Number of bags: 2
Bag Dimensions:Â
Width: 10-1/2″ (267 mm)
Depth: 12-1/16″ (306 mm)
Height: 19-1/16″ (485 mm)
Material: Aluminum, Nylon
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Synergy Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Height | 21.5 in. |
| Width | 24 in. |
| Depth | 14 in. |
| Width mm | 610 mm |
| Depth mm | 355 mm |
| Height mm | 546 mm |
Characteristics and Features
| Material | Aluminum, Vinyl |
Warranty and Product Information
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | No |
Included Components
| Handshower Included | Yes |
| Color | Matte Nickel |




Reviews
There are no reviews yet.