Features:
Packaged as one fabric lined, pull-out shelf with two slides
Constructed of heavy weight fabric and aluminum for lightweight durability
Can be customized using shelf dividers (purchase separately, 807.77.499)
Includes full extension, soft close, undermount slides
Hafele provides a 1 year limited warranty
Specifications:
Height: 2-13/16″ (71 mm)
Depth: 13-7/8″ (353 mm)
Width: 24″ (610 mm)
Material: Fabric
Mounting Hardware Included: Yes
Extension Type: Full Extension
Soft Close Slides: Yes
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Engage Collection
Specifications
| Height | 2.8125 in. |
| Product Weight | 3.75 lbs. |
| Width | 24 in. |
| Depth | 13.875 in. |
| Nominal Width | 24 in. |
| Quantity | 1 |
| Height mm | 71 mm |
| Width mm | 610 mm |
| Depth mm | 353 mm |
| Collection | Engage |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | No |
| Material | Fabric |
| Insulation Type | Wall Mounted |
| Assembly Required | No |
| Extension Type | Full Extension |
| Frame Material | Aluminum |
| Soft Close Slides | Yes |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Matte Nickel/Slate |



Reviews
There are no reviews yet.