Features:
Constructed of aluminum for lightweight durability
Includes one (1) Aluminum Profile for mounting Loox flexible strip lights
Simple installation with screws or retaining clips (not included)
Intended for use with models 2013, 2015, 2029, 0237, 3015, 3028
Specifications:
Length: 98-7/16″ (2500 mm)
Width: 3/4″ (18.5 mm)
Height: 7/16″ (11.3 mm)
Material: Aluminum
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele LOOX Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | .7283 in. |
| Height | .4449 in. |
| Length | 98.4252 in. |
| Length mm | 2500 mm |
| Width mm | 18.5 mm |
| Height mm | 11.3 mm |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Collection | LOOX |
| Certifications | ETL |
| Location Rating | Dry Location |
Characteristics and Features
| Material | Aluminum, Plastic |
| Configuration | Strip Light |
| Color | Milk |
| Color Tone | Whites |



Reviews
There are no reviews yet.