Features:
Includes a single (1) hinge in each order
Constructed of high quality steel and zinc for durability and dependability
Fix Fast installation securely fastens hinges to material
Self closing function will allow your cabinet door to close firmly and securely
3-way adjustable hinge for easy and customizable installation
Designed for a 95 degree opening angle
Specifications:
Hinge Mount: Full Overlay
Opening Angle: 95
Material: Steel, Zinc
Installation Type: Clip On, Screw
Cup Diameter: 1-3/8″
Bore Distance: 3/16″
Cup Depth: 1/2″
Mount Centers: 1-3/4″
Additional Hettich Links
Browse all Hettich Products
Hettich Sensys Collection
Specifications
| Material | Steel, Zinc |
| Insulation Type | Clip On, Screw |
| Bulk Pack | No |
| Cabinet Type | Face Frame, Panel (Frameless) |
| 3-Way Adjustable | Yes |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Height | Yes |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Arm Type | Straight Arm |
| Demountable | No |
| Hinge Mount | Full Overlay |
| Hinge Type | Concealed Euro |
| Self Closing | Yes |
| Soft Close | No |
| Collection | Sensys |
| Quantity | 1 |
| Bottom Diameter | 0.2 mm |
| Cup Depth | 0.5 in. |
| Cup Depth mm | 12.8 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 0.83 in. |
| Mount Centers | 1.75 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Opening Angle | 95 |
| Overlay | 5/8 Inch |
| Color | Zinc |


Reviews
There are no reviews yet.