The Austere collection offers lip pulls that add natural, functional design to accentuate modern style cabinets. Straight lined and unobtrusive, these pulls provide the clean edge you are searching for. Expertly crafted from hand-chosen materials to ensure the highest of quality. Since 1893, Hickory Hardware has built a reputation as the world s premier producer and preferred supplier of quality decorative cabinet hardware.
Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Coordinates with products from the Austere Collection
Packaged as a pair of cabinet pulls
Installation hardware included
Covered by a 1 year limited warranty
Specifications:
Length: 29-13/16″ (757 mm)
Width: 3/8″ (10 mm)
Center to Center: 25-3/8″ (645 mm)
Projection: 5/8″ (16 mm)
Material: Aluminum
Â
Edge Cabinet Pulls, Edge Drawer Pulls, Tab Cabinet Pulls, Tab Drawer Pulls, Cabinet Lip Pulls, Drawer Lip Pulls
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Hickory Hardware Austere Collection
Specifications
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Finger Pulls |
| Bulk Pack | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Austere |
| Series | Austere |
| Width | 0.375 in. |
| Quantity | 2 |
| Length | 29.8125 in. |
| Center to Center | 25.375 in. |
| Center to Center mm | 645 mm |
| Nominal Center to Center | 25" (635mm) - 29" (737mm) |
| Projection | 0.625 in. |
| Width mm | 10 mm |
| Length mm | 757 mm |
| Projection mm | 16 mm |
| Color | Aluminum |
| Color Tone | Neutrals |








Reviews
There are no reviews yet.