Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Coordinates with products from the Twist Collection
Covered by a 1 year limited warranty
Installation hardware included
Specifications:
Length: 5-11/16″ (144 mm)
Width: 5/8″ (16 mm)
Center to Center: 5-1/16″ (128 mm)
Projection: 1-1/8″ (29 mm)
Material: Zinc
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Hickory Hardware Twist Collection
Specifications
| Width | 0.625 in. |
| Length | 5.6875 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.125 in. |
| Center to Center | 5.03 in. |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Center to Center mm | 128 mm |
| Length mm | 144 mm |
| Projection mm | 29 mm |
| Width mm | 16 mm |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Collection | Twist |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Twist |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black Iron, Elusive Golden Nickel, Polished Copper, Polished Nickel, Satin Nickel |





Reviews
There are no reviews yet.