This European style concealed hinge is for face frame cabinets – a great upgrade or replacement for your kitchen build or remodel. If you desire a cleaner, more contemporary style then fully concealed hinges are the way achieve the look. Features adjustment cams that automatically position the hinge as desired without the hassle of loosening screws and manual positioning. This self-closing hinge pulls the door closed for the last few inches of travel and keeps it shut. Mounting hardware and instructions included for DIY friendly installation. Soft close version also available (model # HH74719-14) that quiets the door closing.
Features:
1-3/8 inch overlay for face frame cabinets
3 cams for depth, side to side, and vertical adjustment
106 degree opening angle
Package of two (2)
All essential mounting hardware included for an effortless installation
Specifications:
Width: 2-3/8″
Length: 2-7/8″
Hinge Mount: Partial Overlay
Opening Angle: 106
Material: Steel
Installation Type: Screws
Cup Depth: 7/16″
Cup Diameter: 1-3/8″
Boring Distance: 1/4″
Since 1893, Hickory Hardware has built a reputation as the world’s premier producer and preferred supplier of quality decorative cabinet Hardware.
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Specifications
| Product Weight | 0.27 lbs. |
| Quantity | 2 |
| Bottom Diameter | 0.25 mm |
| Cup Depth | 0.43 in. |
| Cup Depth mm | 11 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 0.75 in. |
| Mount Centers | 1.77 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Opening Angle | 106 |
| Overlay | 1-3/8 Inch |
| Material | Steel |
| Insulation Type | Screw |
| Bulk Pack | Yes |
| Hinge Type | Concealed Euro |
| Soft Close | No |
| Arm Type | Half Cranked |
| Adjustable Height | Yes |
| 3-Way Adjustable | Yes |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Cabinet Type | Face Frame |
| Demountable | No |
| Hinge Mount | Partial Overlay |
| Self Closing | Yes |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Country Of Origin | Italy |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Polished Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |




Reviews
There are no reviews yet.