This European style concealed corner hinge is necessary for your 45 degree diagonal facing door application project. This model is for use with frameless cabinet overlay doors typically on 45 degree mitered side panels, and is designed to function in tight space. It opens the door just enough to prevent it from banging into the rest of the cabinet or neighboring fixtures. Features include clip on baseplate with release lever for easy door removal and installation, with adjustment cams that automatically position the hinge as desired without the hassle of loosening screws and manual positioning. This self-closing hinge pulls the door closed for the last few inches of travel and keeps it shut. Mounting hardware and instructions included for DIY friendly installation.
Features:
For use with 45 degree corner frameless cabinet doors
94 degree opening and cam for side to side adjustment
Package of twenty (20)
All essential mounting hardware included for an effortless installation
Specifications:
Width: 2-5/8″
Length: 5-1/4″
Hinge Mount: Full Inset
Opening Angle: 94
Material: Steel
Installation Type: Screws
Cup Depth: 7/16″
Cup Diameter: 1-3/8″
Boring Distance: 1/4″
Since 1893, Hickory Hardware has built a reputation as the world’s premier producer and preferred supplier of quality decorative cabinet Hardware.
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Specifications
| Material | Steel |
| Insulation Type | Screw |
| Bulk Pack | Yes |
| Adjustable Height | No |
| Arm Type | Full Cranked |
| Soft Close | No |
| Hinge Type | Concealed Euro |
| Cabinet Type | Panel (Frameless) |
| 3-Way Adjustable | No |
| Adjustable Depth | No |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Demountable | Yes |
| Hinge Mount | Full Inset |
| Self Closing | Yes |
| Country Of Origin | Italy |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Product Weight | 2.99 lbs. |
| Quantity | 20 |
| Cup Depth | 0.43 in. |
| Cup Depth mm | 11 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Mount Centers | 1.77 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Opening Angle | 94 |
| Bottom Diameter | 0.25 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 0.75 in. |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Polished Nickel |




Reviews
There are no reviews yet.