The Streamline collection is inspired by minimalist style, solid design, and flows seamlessly into modern decor.
Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Coordinates with products from the Streamline Collection
Covered by a 1 year limited warranty
Includes (1) handle and mounting hardware
Linear solid flush mount design
Perfect for covering existing holes, blemishes, or new installs
Main image depicts 2 angles for detail purposes
Finish Features:
The Glossy Nickel is a warm nickel with a glossed reflective surface that matches Polished Nickel finishes
The Toasted Nickel is brushed with a satin sheen that matches Satin Nickel finishes
Specifications:
Length: 4-1/2″ (114 mm)
Width: 1/2″ (13 mm)
Center to Center: 3-3/4″ (96 mm)
Projection: 3/4″ (19 mm)
Material: Zinc
Â
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Hickory Hardware Streamline Collection
Specifications
| Length | 4.5 in. |
| Width | 0.5 in. |
| Projection | 0.75 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length mm | 114 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection mm | 19 mm |
| Quantity | 1 |
| Width mm | 13 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Streamline |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Streamline |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Finger Pulls |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Flat Onyx, Glossy Nickel, Toasted Nickel |
| Color Tone | Blacks, Nickel Tones |









Reviews
There are no reviews yet.