This European style concealed hinge is for face frame cabinets and rich in functionality and adjustability – a great upgrade or replacement for your kitchen build or remodel. If you desire a cleaner, more contemporary style then fully concealed hinges are the way achieve the look. Features adjustment cams that automatically position the hinge as desired without the hassle of loosening screws and manual positioning. No more slammed doors – this soft close model acts like a self-closing hinge and pulls the door closed for the last few inches of travel and keeps it shut, but the soft close mechanism dampens the door closing for smooth and quiet operation. You can even adjust the door closing speed to suit your preference. Mounting hardware and instructions included for DIY friendly installation.
Features:
1-1/4 inch overlay for face frame cabinets
Adjustable soft close
2 cams for depth and side to side adjustment
106 degree opening angle
Package of twenty (20)
All essential mounting hardware included for an effortless installation
Specifications:
Width: 2-3/8″
Length: 3″
Hinge Mount: Partial Overlay
Opening Angle: 106
Material: Plastic, Steel
Installation Type: Screws
Cup Depth: 1/2″
Cup Diameter: 1-3/8″
Boring Distance: 1/4″
Since 1893, Hickory Hardware has built a reputation as the world’s premier producer and preferred supplier of quality decorative cabinet Hardware.
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Specifications
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Plastic, Steel |
| Insulation Type | Screw |
| Bulk Pack | Yes |
| Cabinet Type | Face Frame |
| 3-Way Adjustable | No |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Height | No |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Arm Type | Half Cranked |
| Demountable | No |
| Hinge Mount | Partial Overlay |
| Hinge Type | Concealed Euro |
| Self Closing | Yes |
| Soft Close | Yes |
| Country Of Origin | Italy |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Product Weight | 2.72 lbs. |
| Quantity | 20 |
| Bottom Diameter | 0.25 mm |
| Cup Depth | 0.47 in. |
| Cup Depth mm | 12 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 0.75 in. |
| Mount Centers | 1.77 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Opening Angle | 106 |
| Overlay | 1-1/4 Inch |
| Color | Polished Nickel |





Reviews
There are no reviews yet.