This European style concealed hinge is for frameless cabinets and rich in functionality and adjustability – a great upgrade or replacement for your kitchen build or remodel. If you desire a cleaner, more contemporary style then fully concealed hinges are the way achieve the look. This inset model is for doors set completely flush within cabinet frame, offering a clean presentation across the entire facing. Features include clip on baseplate with release lever for easy door removal and installation, with adjustment cams that automatically position the hinge as desired without the hassle of loosening screws and manual positioning. No more slammed doors – this soft close model acts like a self-closing hinge and pulls the door closed for the last few inches of travel and keeps it shut, but the soft close mechanism dampens the door closing for smooth and quiet operation. You can even adjust the door closing speed to suit your preference. Mounting hardware and instructions included for DIY friendly installation.
Features:
Inset for frameless cabinets
Adjustable soft close
Cam for vertical adjustment
105 degree opening angle
Package of twenty (20)
All essential mounting hardware included for an effortless installation
Specifications:
Width: 2-9/16″
Length: 4-3/4″
Hinge Mount: Full Inset
Opening Angle: 105
Material: Plastic, Steel
Installation Type: Screws
Cup Depth: 1/2″
Cup Diameter: 1-3/8″
Boring Distance: 1/4″
Since 1893, Hickory Hardware has built a reputation as the world’s premier producer and preferred supplier of quality decorative cabinet Hardware.
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Hickory Hardware Soft Close Collection
Specifications
| Material | Plastic, Steel |
| Insulation Type | Screw |
| Adjustable Height | Yes |
| Soft Close | Yes |
| Cabinet Type | Panel (Frameless) |
| Self Closing | Yes |
| 3-Way Adjustable | No |
| Adjustable Depth | No |
| Adjustable Side to Side | No |
| Arm Type | Full Cranked |
| Bulk Pack | Yes |
| Demountable | Yes |
| Hinge Mount | Full Inset |
| Hinge Type | Concealed Euro |
| Soft Close Deactivation | No |
| Product Weight | 5.44 lbs. |
| Quantity | 20 |
| Bottom Diameter | 0.25 mm |
| Cup Depth | 0.47 in. |
| Cup Depth mm | 12 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 0.75 in. |
| Max Cabinet Door Thickness mm | 19 mm |
| Mount Centers | 1.77 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Opening Angle | 105 |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Country Of Origin | Italy |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Soft Close |
| Color | Bright Nickel, Polished Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |






Reviews
There are no reviews yet.