Features:
Durable finish will not wear out with use
Constructed of solid metal for durability and a premium feel
Coordinates with the Refined Rustic collection
Vintage raw aged rustic appearance
Includes (1) pull and mounting hardware
Designed for use with larger cabinet doors and appliances
Specifications:
Center to Center: 12″
Length: 16-7/8″
Projection: 1-7/16″
Width: 1-1/16″
Â
Farmhouse Cabinet Hardware, Rustic Cabinet Hardware, Lodge Cabinet Hardware, Country Cabinet Hardware, Craftsman Cabinet Hardware
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Hickory Hardware Refined Rustic Collection
Specifications
| Center to Center | 12 in. |
| Center to Center mm | 305 mm |
| Length | 16.8125 in. |
| Length mm | 427 mm |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Projection | 1.4375 in. |
| Projection mm | 37 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.0625 in. |
| Width mm | 2 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls, Appliance Pulls |
| Thermostat | Rustic |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Refined Rustic |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Refined Rustic |
| Color | Black Iron, Rustic Iron |
| Color Tone | Blacks |










Reviews
There are no reviews yet.