The Refined Rustic collection offers a vast array of rugged, tough pulls that are perfect for the most adventurous of projects.
Features:
Durable finish will not wear out with use
Constructed of solid metal for durability and a premium feel
Rustic styling has a raw hand forged look
Coordinates with the Refined Rustic collection
Includes (1) handle and mounting hardware
Specifications:
Center to Center: 8-13/16″ (224 mm)
Length: 12-3/8″
Projection: 1-7/16″
Width: 1″
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Hickory Hardware Refined Rustic Collection
Specifications
| Width | 1 in. |
| Length | 12.375 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.4375 in. |
| Center to Center | 8.8125 in. |
| Nominal Center to Center | 8-13/16" (224mm) |
| Center to Center mm | 224 mm |
| Length mm | 314 mm |
| Projection mm | 37 mm |
| Width mm | 25 mm |
| Characteristics | Hammered |
| Thermostat | Rustic |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Collection | Refined Rustic |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Refined Rustic |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black Iron, Rustic Iron |










Reviews
There are no reviews yet.