Features:
Durable finish will not wear out with use
Constructed of solid metal for durability and a premium feel
Coordinates with the Refined Rustic collection
Rustic styling has a raw hand forged look
Includes (1) handle and mounting hardware
Specifications:
Center to Center: 6-21/32″ (160 mm)
Length: 8-3/4″
Projection: 1-1/4″
Width: 1-1/4″
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Hickory Hardware Refined Rustic Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 1 in. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Length | 8.75 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.3125 in. |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Length mm | 222 mm |
| Projection mm | 33 mm |
| Width mm | 25 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Rustic |
| Style | Handle Pulls |
| Characteristics | Hammered |
Warranty and Product Information
| Collection | Refined Rustic |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Refined Rustic |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black Iron, Rustic Iron |
| Color Tone | Blacks |













Reviews
There are no reviews yet.