Features:
Premium finish maintains its appearance over time
Constructed from quality materials built to last
Coordinates with products from the Refined Rustic collection
Covered under a 1 year limited manufacturer warranty
Includes (10) cup pulls and mounting hardware
Specifications:
Length: 5-9/16″ (141 mm)
Width: 1-5/16″ (33 mm)
Center to Center: 3″ (76 mm)
Projection: 1″ (25 mm)
Material: Zinc
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Hickory Hardware Refined Rustic Collection
Specifications
| Product Weight | 2.04 lbs. |
| Width | 1.3125 in. |
| Length | 5.563 in. |
| Quantity | 10 |
| Projection | 1 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Length mm | 141 mm |
| Projection mm | 25 mm |
| Width mm | 33 mm |
| Characteristics | Hammered |
| Thermostat | Rustic |
| Material | Zinc |
| Bulk Pack | Yes |
| Style | Cup Pulls |
| Collection | Refined Rustic |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Refined Rustic |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black Iron, Rustic Iron |













Reviews
There are no reviews yet.