This European style concealed hinge is for frameless cabinets – a great upgrade or replacement for your kitchen build or remodel. If you desire a cleaner, more contemporary style then fully concealed hinges are the way achieve the look. This full overlay model is for minimal cabinet reveal and cleanest overall presentation. These types of hinges are typically used at the end of cabinet runs. Features baseplate with slide-on hinge mounting for easy door removal and installation, and micro side to side adjustment. This self-closing hinge pulls the door closed for the last few inches of travel and keeps it shut. Mounting hardware and instructions included for DIY friendly installation. Soft close version also available (model # P5305-14) that quiets the door closing.
Features:
Full overlay for frameless cabinets
Micro side to side adjustment
105 degree opening angle
Package of twenty (20) / 10 pairs
All essential mounting hardware included for an effortless installation
Specifications:
Width: 2-3/8″
Length: 3-7/8″
Hinge Mount: Full Overlay
Opening Angle: 105
Material: Steel
Installation Type: Screws
Cup Depth: 1/2″
Cup Diameter: 1-3/8″
Boring Distance: 1/4″
Since 1893, Hickory Hardware has built a reputation as the world’s premier producer and preferred supplier of quality decorative cabinet Hardware.
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Hickory Hardware Concealed Framelss Hinges Collection
Specifications
| Product Weight | 1.6 lbs. |
| Quantity | 20 |
| Max Cabinet Door Thickness mm | 19 mm |
| Bottom Diameter | 0.25 mm |
| Cup Depth | 0.47 in. |
| Cup Depth mm | 12 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 0.75 in. |
| Mount Centers | 1.77 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Opening Angle | 105 |
| Overlay | Full |
| Overlay mm | 19 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Insulation Type | Screw |
| Material | Steel |
| Soft Close | No |
| Arm Type | Full Cranked |
| Hinge Type | Concealed Euro |
| Bulk Pack | Yes |
| Adjustable Height | No |
| 3-Way Adjustable | No |
| Adjustable Depth | No |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Cabinet Type | Panel (Frameless) |
| Demountable | Yes |
| Hinge Mount | Full Overlay |
| Self Closing | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Concealed Framelss Hinges |
| Color | Bright Nickel, Polished Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |






Reviews
There are no reviews yet.